Dla Rodzica

Odwiedzając naszą stronę internetową, część z Państwa poszukiwała informacji dotyczących harcerstwa we Wrocławiu, a teraz może zastanawia się co to w ogóle jest ten „Hufiec Wrocław Wschód” oraz co właściwie dzieje się na zbiórkach.

O ile na pierwsze pytanie odpowiedź jest dosyć prosta, to drugie zawsze przysparza mnóstwo problemów. Hufiec harcerski to zrzeszenie gromad zuchowych i drużyn harcerskich, często posiadających wspólne tradycje oraz historię, działających na konkretnym obszarze miasta lub powiatu. To właśnie w drużynach Państwa dzieci, a nasi harcerze, co tydzień spotykają się na zbiórkach. Nasze drużyny działają w wielu punktach Wrocławia m.in. na Biskupinie, Śródmieściu, Zaciszu oraz Wojnowie. Hufiec łączy drużyny z wielu powodów. Dzięki temu łatwiej jest zorganizować ciekawy wyjazd, obóz letni lub po prostu wymienić się pomysłami i doświadczeniem. Lecz najważniejszy jest fakt, iż dobrze działający hufiec pozwala naszym harcerzom na to, by ich harcerska przygoda rozpoczynała się już od pierwszych klas szkół podstawowych, i trwała poprzez gimnazjum, liceum, a nawet i dalej. Wszystko dzięki temu, że w skład Hufca ZHP „Wrocław Wschód” wchodzą drużyny skierowane do konkretnych grup wiekowych, a harcerze naturalnie przechodzą między nimi wraz z dorastaniem i własnym wyborem.

Od słowa do słowa, pora na drugą odpowiedź. Co harcerze robią na zbiórkach? Pytanie jest trudne z kilku powodów. Harcerzem nie jest się tylko na czas zbiórki, zatem to co robimy na pewno wykracza poza ramy tych kilku godzinnych spotkań raz w tygodniu. I kolejny problem – harcerstwo to też nie tylko zbiórki, ale i wyjazdy, rajdy, biwaki, a przede wszystkim obozy. No i sedno, co robić w tym czasie? Otóż, nie będzie przesadą jeśli napiszemy, że w harcerstwie można robić wszystko (co pozytywne oczywiście). Specyfika organizacji, zrzeszającej prawie 100 tys. członków sprawia, że można w niej znaleźć przedstawicieli wielu dziedzin nauki, kultury i sportu. To co łączy tych ludzi, to fakt że chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi harcerzami oraz pragną uczynić świat trochę lepszym miejscem. Konkretnych przykładów, które doświadczyliśmy na własnej skórze można podać bardzo wiele. Harcerz – lekarz uczący w niebanalny sposób zasad pierwszej pomocy, harcerz – aktor wprowadzający w tajniki emisji głosu lub pantomimy, harcerka – instruktorka tańca, alpinista, harcerz strażak, żeglarz, prawnik. Można jeszcze wymieniać bardzo długo. Sęk w tym, że dzieci w szkole podstawowej i gimnazjum lubią się bawić i często dopiero zaczynają odkrywać swoje prawdziwe zainteresowania. Dzięki harcerstwu, mogą spróbować wielu rzeczy, bez niepotrzebnych stresów i wydatków, za to w towarzystwie kolegów lub koleżanek ze swojego zastępu (małej grupy najlepszych przyjaciół). Pewność siebie, otwartość na potrzeby innych oraz niebanalne umiejętności będą także dodatkowym atutem, który pomoże im odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie. Oczywiście harcerstwo to też Prawo Harcerskie i ciągła praca nad charakterem. Dzięki synergii tych elementów, każdy harcerz może wyrosnąć na wartościowego człowieka, otwartego i gotowego na wyzwania. Zaradnego i samodzielnego – od posmarowania masłem pierwszej w życiu kanapki na biwaku, aż do świadomego wyboru np. kierunku studiów.

Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze podziękować i pogratulować. Podziękować tym z Państwa, którzy współpracują z Nami już od wielu lat, wspierając i pomagając zawsze gdy tego potrzebujemy. A pogratulować Wszystkim, którzy nas poznali, bo jeśli chodzi o Hufiec ZHP „Wrocław Wschód”, Państwa dzieci nie mogły trafić lepiej.