Wchodząc na naszą stronę internetową, część z Państwa poszukiwała informacji dotyczących harcerstwa we Wrocławiu, a teraz może zastanawia się co to w ogóle jest ten „hufiec” oraz co właściwie dzieje się na zbiórkach harcerskich. O ile na pierwsze pytanie odpowiedź jest dosyć prosta, to drugie zawsze przysparza mnóstwo problemów.

Hufiec harcerski to zrzeszenie drużyn, działających na zbliżonym obszarze miasta, gminy lub dzielnicy. To właśnie w tych drużynach Państwa dzieci, a nasi harcerze, co tydzień spotykają się na zbiórkach. Nasze drużyny działają w wielu punktach wschodniego Wrocławia m.in. na Sępolnie, Biskupinie, Zaciszu, Wojnowie, w gminie Czernica oraz Siechnicach.

Drużyny działają w hufcu z wielu powodów. Dzięki temu łatwiej jest zorganizować ciekawy wyjazd, obóz letni lub po prostu wymienić się pomysłami i doświadczeniem. Lecz najważniejszy jest fakt, iż hufiec pozwala naszym harcerzom na to, by ich harcerska przygoda rozpoczynała się już od pierwszych klas szkół podstawowych, i trwała poprzez gimnazjum, liceum a nawet i dalej. Wszystko dzięki temu, że w skład Hufca ZHP Wrocław Wschód wchodzą drużyny skierowane do konkretnych grup wiekowych, a harcerze naturalnie przechodzą między nimi wraz z dorastaniem. Od słowa do słowa, pora na drugą odpowiedź. Co harcerze robią na zbiórkach? Pytanie jest trudne z kilku powodów. Harcerzem nie jest się tylko na czas zbiórki, zatem to co robimy na pewno wykracza poza ramy tych kilku godzinnych spotkań raz w tygodniu. I kolejny problem, bo harcerstwo to też nie tylko zbiórki, ale i wyjazdy, rajdy, biwaki i przede wszystkim obozy. No i sedno, co robić w tym czasie? Otóż, nie będzie przesadą jeśli napiszemy, że w harcerstwie można robić wszystko (co pozytywne oczywiście).

Specyfika organizacji, zrzeszającej ponad 100 tysięcy członków sprawia, że można w niej znaleźć przedstawicieli wielu dziedzin nauki, kultury i sportu. To co łączy tych ludzi, to fakt że chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi harcerzami. Konkretnych przykładów, które doświadczyliśmy na własnej skórze można podać bardzo wiele. Harcerz – lekarz uczący w niebanalny sposób zasad pierwszej pomocy, harcerz – aktor wprowadzający w tajniki emisji głosu lub pantomimy, harcerka – instruktorka tańca, harcerz alpinista, harcerz strażak, żeglarz, prawnik. Można jeszcze wymieniać bardzo długo.

Dzięki harcerstwu, Państwa dzieci mogą przeżyć wspaniałą przygodę, bez niepotrzebnych stresów i wydatków, za to w towarzystwie kolegów i koleżanek ze swojej drużyny. Oczywiście harcerstwo to też Prawo Harcerskie i ciągła praca nad charakterem. Dzięki synergii tych elementów, każdy harcerz może wyrosnąć na wartościowego człowieka, otwartego i gotowego na wyzwania. Zaradnego i samodzielnego – od zrobienia pierwszej kanapki na biwaku, aż do świadomego wyboru np. kierunku studiów. Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze podziękować i pogratulować. Podziękować tym z Państwa, którzy współpracują z Nami już od wielu lat, wspierając i pomagając gdy tylko poprosimy. A pogratulować Wszystkim, bo jeśli chodzi o harcerstwo we Wrocławiu, to Państwa dzieci nie mogły trafić lepiej.